Černý čaj

Pu-erh čaj

Pu-erh má mezi čaji asi nejdelší tradici. Jeho zemitou chuť a výrazné aroma si však dříve mohli dopřávat pouze císaři. Pro ostatní byl čaj Pu-erh velmi těžko k dostání. Dnes je tento čaj základem každé dobré čajovny. I vy si jej můžete doma připravit a vyzkoušet jeho blahodárné účinky.

Pu-erh je připraven z černého čaje dodatečnou oxidací a je charakteristický tmavší barvou nálevu, než čaj černý. Pochází z čínské oblasti Yunnan a je opravdovou raritou. Nejvíce oblíbený je pro své podpůrné účinky při redukčních dietách a detoxikačních kůrách či při zlepšení imunity. Pro prokazatelné účinky je třeba Pu-erh popíjet pravidelně a dlouhodobě.

Původ čaje

Původem čínský čaj je dvakrát fermentovaný a pochází ze stejné rostliny jako černý a zelený čaj. Jeho výroba je už od začátku obestřena tajemstvím. Nejlepší Pu-erh čaje vznikají ze starých a divoce rostoucích keřů čajovníku. Na něm se sklízí pupeny a okolní 3-4 lístky. Nechají se zavadnout, poté se rychle zahřejí ve velkých pánvích a následuje dlouhý proces válcování, stáčení, sušení, vlhčení a nakonec lisování Pu-erh čaje do cihliček, koláčů nebo tabulek. Takto se čaj nechává vyzrát a pokud si přejete pít skutečně vzácný čaj, kupte si ten, který

zrál několik let. Údaje bývají uvedeny na obale. Čím jsou čaje starší, tím výraznější je jejich chuť a zvyšují se zdravotní účinky.

Pu-erh a jeho příznivé účinky

Pu-erh je v dnešní době stále více oblíbený a nikdo nepochybuje o jeho skvělých vlastnostech. Čaj Pu-erh vyhledávají nejvíce ženy bojující s nadváhou, pomáhá při migréně, posiluje játra, usnadňuje trávení a v neposlední řadě také podporuje naši obranyschopnost.

Trpíte-li častými depresemi nebo infekcemi, dopřejte si každý den šálek čaje Pu-erh a přesvědčte se o jeho účincích. Pu-erh úspěšně odbourává tuky v těle, potlačuje pocit hladu, je doporučován při redukčních dietách a dokonale vás nastartuje na nový den!

Dalším benefitem čaje Pu-erh je přírodní antibiotikum, které obsahuje. Při jeho vyšším užívání tak tělo lépe bojuje proti nemocem.

Co ovlivní příznivé účinky Pu-erh?

Pro dosáhnutí těch nejlepších požadovaných výsledků je velmi důležité dbát na jeho kvalitu. Pu-erh je rozdělený do 11 jakostních skupin a největší přínos má samozřejmě ten nejkvalitnější čaj Pu-erh. Účinky ovlivní také délka odstátí čaje, vypijte jej nejlépe ihned poté, co jste si jej uvařili. Dodržujte také správné dávkování a počet šálků čaje Pu-erh za den. Tento počet se u různých požadovaných výsledků liší.

Přejete-li si díky čaji Pu-erh snížit svoji váhu, pijte po dobu jednoho měsíce 3 šálky Pu-erh denně. Čaj reguluje chuť k jídlu, výsledky by se tedy měly brzy dostavit. Je však samozřejmé, že je nutné změnit svoji životosprávu celkově.

Příprava Pu-erh čaje

Na 1 šálek stačí 1 lžička čaje. Tu zalejte vroucí vodou a nechte 3-5 minut louhovat, při delší době louhování čaj získá silnější a hořčí chuť. Pu-erh čaje se prodává mnoho druhů a příprava je u každého druhu specifická. Správná příprava je vždy uvedena na obale a je doporučeno ji dodržovat.

Čaj Pu-erh se může louhovat opakovaně, nálev bude vždy dostatečně silný. Můžete jej pít teplý i studený, možno přisladit medem.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *