matcha při přípravě čaje
Zelený čaj

Práškový čaj matcha jako pomocník v kuchyni

Oblíbenost matchy po celém světě je téměř neuvěřitelná. Postupem času se dostává do stále více domácností a lidé ji minují. Tento čaj, pocházející původně z Číny, zdomácněl ovšem v Japonsku, a právě i zde dostal současnou podobu. matcha je velmi uznávaným nápojem a doma v Japonsku je považována za skutečný poklad. Pije se během čajových rituálů, které jsou velmi specifickým obřadem.

Co je čaj matcha?

Matcha patří mezi skutečné skvosty a doma ji vyznávají jako císařský čaj. Zde pozor na záměnu s čajem císařů, což je čaj pocházející z Číny a jedná se o druh bílého čaje. Matchu si oblíbili i na císařském dvoře, a proto císařský čaj. Spolu s císařem si našly i ty nejvyšší vrstvy zalíbení v pití tohoto blahodárného nápoje. Prostý lid matchu neochutnal. Byl to velmi ceněný, a proto i drahý nápoj, který si obyčejní lidé nemohli dovolit. Nyní sice patří matcha mezi dražší druhy čaje, ale i přesto je dostupná téměř všem obyvatelům po celém světě.

TIP: Nejlepší zelený čaj.

Matcha má výborné blahodárné účinky na lidský organismus. Dokáže povzbudit tělo i mysl. Obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek. Dříve se matcha využívala jako léčivo. Čaj můžete pít hned ze dvou důvodů. Buď patříte mezi milovníky kvalitního čaje nebo mezi zaryté fandy zdravého životního stylu, ke kterému matcha neodmyslitelně patří.

Matcha, zelený prášek, má velmi výbornou chuť, aromatickou vůni a smaragdovou barvu. Kromě klasického nápoje se dá prášek využít i v kuchyni. Můžete ho přidat do zmrzliny, dezertů, či pokrmů. Dokáže vykouzlit z obyčejného jídla nezapomenutelný zážitek.

Původní domovinou matchy je Čína, ale ve dvanáctém století se dostává do Japonska, kde zdomácněla a již je zde brána jako národní bohatství. Za rozšíření se zasloužili samurajové, kteří nápoj pili pro povzbuzení mysli před bojem. V dobách, kdy léčiva byly teprve v plenkách, a nedalo se skočit d lékárny pro různé přípravky, se užívaly přírodní látky k léčbě různých nemocí. Stejně tomu tak bylo i s matchou. Bylo zjištěno, že nejúčinnější je v podobě prášku.

Článek odjinud: Matcha a japonský čajový obřad.

Skvělé účinky na lidský organismus jsou známy již po staletí. Ale i přesto vědci neustále zkoumají účinky matchy. Obsahuje velké množství antioxidantů a nemá žádné vedlejší účinky. Velkou výhodou je to, že matcha umí nastartovat metabolismus. V tom případě se výborně hodí během redukční diet. Dokáže totiž spalovat tuky až čtyřikrát rychleji než běžný zelný čaj. Tuky se tudíž v těle neukládají a člověk hubne. Člověk se navíc cítí skvěle. Současně se v těle nezdržují škodlivé látky a dochází k detoxikaci organismu.

Pokud lidé matchu znají, tak většinou jen co se týče přípravy čaje. Na trhu je možné sehnat různé druhy ať už sypaného nebo pytlíkového čaje, v čisté podobě nebo s příměsí. Ale co takhle se zaměřit i na bohatší využití matchy? V asijském prostředí se běžně využívá i v kuchařském umění. Podívejme se společně na několik alternativních využití matchy.

Jak se matcha konzumuje?

Matcha se dá pít nejen jako horký nápoj, ale i jako studený, který dokáže báječně osvěžit právě v letních měsících. Od toho se odvíjí i její výskyt ve zmrzlině. Ano matcha se dá přidat i do zmrzliny, která je náramně osvěžující a plná energie. Navíc je zmrzlina sytě zelené, což je i esteticky lákavé.

Zmrzlina ale není jedinou delikatesou, kam se dá matcha přidat. Co takhle do pečení? A vyrobit si skvělý dezert. V Japonsku se vyskytuje velké množství receptů, kde je matcha hlavní přísadou. Jsou to například recepty na čajové koláčky, sušenky, či velmi oblíbené cupcakeky.

Matcha ve zdravém jídelníčku

Patříte-li mezi vyznavače zdravého životního stylu, se kterým samozřejmě souvisí i zdravá strava, jistě oceníte možnost smíchání matchy s bílým jogurtem, případně sýrem cottage. Jedná se o naprosto perfektní kombinaci zdraví prospěšných látek. Lepší snídani si snad ani připravit nemůžete. Můžete si k tomu navíc nakrájet čerstvé ovoce, které dodá další potřebné vitamíny. Jako mávnutím kouzlného proutku máte vitamínovou bombu na stole.

Díky své výrazné smaragdové barvě je skvělá pro zdobení pokrmů. Můžete ji smíchat s tvarohem, ze kterého následně upečete koláč a hned máte netradiční barvu, ale i chuť. Uvidíte, že všechny tím překvapíte. Osvěžují a velmi chutné jsou i palačinky s matchou a ovocem, což je poměřne zdravá snídaně.

Matcha na vaření je malinko jiná, než ta klasická, ze které se připravuje čaj. Je to vždy uvedeno na obale, proto si dejte při výběru pozor nebo se klidně poraďte s prodavačem.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *