Zajímavosti

Druhy čajů

Stále hledáte svůj oblíbený čaj? Tak si nezoufejte. Na světě je mnoho druhů čajů, ze kterých máte stále co vybírat. Některé čaje pochází z keře čajovníku, ale jiné jsou čaji jen tak z tradice. Prostě nám svým charakterem čaje připomínají. Pojďte se podívat na nejznámější druhy čajů.

Ajurvédský čaj

Nezvyklý čaj, který v sobě snoubí osvěžující a exotickou směs himalájských bylin. Čaj má své základy v ajurvédské medicíně, která je jednou z nejstarších celistvých lékařských systémů, zabývajících se zdravým životním stylem.

Ajurvédský čaj má blahodárné účinky na nervový systém, dodává energii, pomůže při alergiích i nachlazení a dalších nemocech.

Bílý čaj

Tento speciální čaj je velmi delikátním nápojem a vyrábí se z mladých čajových pupenů, obalených bílým chmýřím – odtud jeho název. Bílý čaj má velmi jemnou znamenitou chuť a je mírně nasládlý. Nepraží se ani se neoxiduje, proto si uchovává maximum ze svého složení.

Má také mnoho příznivých účinků. Pomůže Vám odbourat stres, snížit krevní tlak a působí také preventivně proti rakovině. Jeho pomoc uplatníte i při redukci váhy.

Bylinný čaj

Bylinkové čaje jsme jako děti museli pít snad všichni. Nedokážeme jim však odepřít jejich skvělé vlastnosti, které nám pomáhají léčit různé neduhy. Bylinky příznivě působí jak ve formě odvarů, tak v koupeli či bylinných zábalech.

Každá bylinka působí na něco jiného, vybírejte si proto tu, která léčí právě Váš problém. Na nachlazení nejlépe působí květ lípy nebo černého bezu a také růže. Při nespavosti vyzkoušejte meduňku, levanduli nebo třezalku a s posílením imunitního systému Vám pomůže třapatka nachová.

Černý čaj

Černý čaj je historicky nejvíce oblíbený, i když je mu těsně v patách čaj zelený. A jak se vlastně černý čaj vyrábí? Zavadlé lístky čaje se rolují a tím dochází k narušení buněčných stěn a chemických látek, které zapříčiňují barvu a chuť výsledného nálevu. Poté jsou lístky rozloženy v chladné místnosti a oxidují. Následuje sušení, třídění a balení do sáčků.

Černý čaj obsahuje kofein, který Vaše tělo povzbudí a nastartuje na nový den. Využít jej můžete také při zažívacích problémech.

Honeybush čaj

Medový keř nebo také Honeybush je rostlina, ze které se vyrábí tento ne příliš známý, ale vynikající čaj. Jeho vzdáleným příbuzným je Roibos, který však nemá tak nasládlou, medovou vůni. Honeybush roste pouze v JAR a je získáván z divoce rostoucích keřů. Lidé si jej oblíbili nejen díky omamné vůni i chuti, ale také díky jeho skvělým účinkům na lidský organismus.

Čaj Honeybush obsahuje velké množství cenných minerálních látek a antioxidantů, pomáhá jako prevence civilizačních chorob a má blahodárné účinky na spoustu dalších onemocnění.

Kvetoucí čaj

Kvetoucí čaj je krásným dárkem a také důkazem, že čaj nemusí jen dobře chutnat, ale může být i krásnou podívanou! Kuličky kvetoucího čaje jsou vlastně ručně svinované čajové lístky, ve kterých jsou ukryty drobné květy. Při zalití vodou rozkvetou, proto je doporučujeme servírovat v průhledných šálcích tak, aby vynikla jejich jedinečnost.

Chuť kvetoucího čaje je skutečným zážitkem, neboť se pro jeho výrobu používají pouze kvalitní čaj.

Lapacho čaj

Lapacho je bylinný čaj, který je připravený z kůry stejnojmenného stromu. Perfektně detoxikuje tělo, má protirakovinné účinky a posiluje imunitní systém.

Máte problémy s trávením nebo s prokrvením těla? Čaj Lapacho je to pravé pro Vás! Čaj Lapacho má také mírně odlišnou přípravu než běžně známé čaje.

Čaj Maté

Čaj Maté je připravován z lístků Cesmíny paraguayské a je známý svými povzbuzujícími a osvěžujícími účinky. Obsahuje kofein, minerální látky, vitaminy, betakaroteny a velké množství antioxidantů.

Maté pomáhá zlepšit koncentraci, podporuje látkovou výměnu a posiluje imunitní systém. Jeho odlišností je, že by se měl zalívat vodou zchladlou na 80 stupňů.

Oolong čaj

Čínské čaje Oolong charakterizuje tradiční způsob zpracování, při kterém se čaj vystavuje prudkému slunci a následně se roluje. Jeho výroba si žádá velké zkušenosti. Tyto čaje nesou též název polozelené nebo žlutozelené. Patří mezi vzácnější čaje a jediný šálek pro Vás bude zážitkem.

Oolong má příznivé účinky na trávicí a imunitní systém, dodává tělu přírodní antioxidanty a mnoho vitaminů.

Ovocný čaj

Ovocné čaje jsou velmi oblíbené hlavně díky jejich lákavé chuti, která je samozřejmě ovlivněna druhem ovoce. Můžete si je koupit na porcované v sáčcích nebo sypané, které mají většinou výraznější chuť. Mezi šampiony patří višeň, černý rybíz, malina, jahoda nebo šípek.

Ovocné čaje mají také blahodárné účinky na lidské tělo a jsou významným zdrojem mnoha vitaminů. Ovocné čaje se popíjejí po celý rok. V zimě pro zahřátí, v létě vychlazené s ledem.

Pu-erh čaj

Pu-erh, Pchu-er, Pu-er, i s takovými názvy se můžete setkat, budete-li hledat tento tradiční čínský čaj, vyráběný v čínské provincii Yunnan. Čaj Pu-erh bývá připravován z velkých zelených listů, které jsou tradičně rolovány do tvaru velkého koláče, dlouze se fermentují až získají svoji charakteristikou červenohnědou barvu.

Tento čaj Vám možná zprvu nebude příliš chutnat, pro jeho prokazatelné účinky byste si jej však čas od času měli dopřát. Úspěšně s Vámi bude bojovat proti nadváze – je to „požírač tuků“. Také snižuje hladinu cholesterolu a podporuje látkovou výměnu.

Rooibos čaj

Čaj Rooibos nemá svůj původ v čajovníku. Jeho hlavní surovina se získává z kůry 1.5 metrů vysokého keře, který má červenohnědé jehličky.

Výhodou čaje Rooibos je jemná chuť, mnoho přínosných účinků na lidské tělo, ale hlavně absence kofeinu, takže můžete čaj podávat i dětem.

Roibos je bohatým zdrojem antioxidantů, pomáhá při depresích, zlepšuje trávení a v neposlední řadě Vám pomůže při spalování tuků.

Zelený čaj

Zelený čaj se tradičně získává z čajovníku, má však jiný postup zpracování, než černý čaj. Prochází minimální oxidací a zachovává si tak maximum ze svého složení. Obsahuje mnoho antioxidantů, které brání tělo proti volným radikálům, snižuje cholesterol v krvi a je prevencí rakoviny.

Zelený čaj Vám pomůže při koncentraci a dodá Vám novou energii. Čaj se zpravidla nedochucuje a zalévá se vodou o teplotě 70-80 stupňů.

Žlutý čaj

Žlutý čaj patří do skupiny vzácných čajů a zájmu se těší především u opravdových milovníků a znalců čaje. Je skutečnou specialitou a jeho lístky jsou žluté až zlaté.

Tento celolistový čaj má medově nasládlou vůni a specifickou chuť. Také jeho účinky na lidský organismus jsou exkluzivní. Žlutý čaj je prevencí proti kardiovaskulárním chorobám, bojuje proti diabetu a díky vysokému obsahu antioxidantů zpomaluje stárnutí organismu.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *