květy a makovice vlčího máku
Bylinný čaj

Čaj z Vlčího máku

Čaj z Máku vlčího – léčivý bylinný čaj z makový z Máku vlčího na spaní a uklidnění nervů na nervy.

Co je Vlčí mák?

Vlčí mák se stal symbolem prosté krásy české letní krajiny s vlnícími se pásy obilí mezi nimiž rudé květy vlčího máku vždy upoutají pozornost – jeho barvě a tvaru neuměli odolat malíři, básníci či hudební skladatelé. Čtyři velké sytě červené korunní plátky vlčího máku jsou široké, navzájem se překrývají a na bázi mají často černou skvrnu. Tyčinky Vlčího máku jsou červenofialové a na rozdíl od většiny příbuzných druhů jsou nitkovité a pod prašníky neztlustlé. Charakteristický je tvar makovice, která je lysá a široce vejčitá. získávaná z vlčího máku obsahuje mnoho alkaloidů, barviva, sliz a cukry.

Využití čaje v Vlčího máku

Rhoeadin má strukturu podobnou narkotinu, ale účinek je pravděpodobně výsledkem vzájemného působení všech zúčastněných složek. z vlčího máku působí tlumivě na nervová centra ovlivňující dýchací cesty, zejména u dětí: z vlčího máku je možné používat jako expektorans buď samotnou, nebo ve směsi se stejnými díly Proskurníku lékařského, Divizny velkokvěté, Lékořice lysé a slézu ve formě záparu připraveného ze dvou čajových lžiček této čajové směsi na šálek vody.

Mnohem větší využití a farmaceutický význam má však oproti Máku vlčímu Mák setý ( Papaver somniferum L. ), který je vůbec nejstarší kulturní plodinou vůbec. Mák vlčí Znali již Sumerové i všechny starověké civilizace a jeho semena byla v Evropě již ve vykopávkách neolitických kolových staveb.

Ve starověkém Řecku byl mák symbolem spánku a snů. Nápoj zapomnění, který podávala mytická Kirké pocestným byl podle posledních průzkumů připraven s největší pravděpodobností z máku – pravděpodobně z Máku vlčího. V České republice je Mák vlčí znám jako polní plodina, jejíž semena obsahují přes 50% oleje a buchty s mákem jsou pojmem, který se dostal pro svou oblíbenost i do pohádek, lidové slovesnosti, lidových písní i .

Makovicový bylinný čaj na spaní a spánek

V teplých oblastech Asie se ovšem Mák vlčí odedávna pěstuje především pro opium, které se získává nařezáváním nezralých makovic. Vytékající mléčná šťáva z Máku vlčího zasychá na povrchu makovic, odkud se seškrabuje surové opium, kterém obsahuje 25 alkaloidů, z nich farmaceuticky nejvýznamnější je morfin, papaverin, narkotin, kodein a thebain. Opiové alkaloidy se nacházejí i v nezralých semenech Máku vlčího, avšak v nezralých zcela chybějí. V České republice se opiové alkaloidy izolují z makoviny, tedy z makové slámy po vymlácení máku a vyrábějí se z nich léčiva tlumící silné bolesti především při onkologických onemocněních.

Pro léčebné účely domácího lékařství a léčitelství se sbírají rovněž květy Máku vlčího, které se často míchají s jinými mi za účelem dosažení jejich vyššího účinku zejména při onemocněních jater nebo při záduše – Smícháme po 10 g květu Máku vlčího, Hluchavky bílé a plodů kmínu, po 20g květu Rmence sličného a Trnky obecné a 100g kůry krušinové. Dvě čajové lžičky této směsi do dvou šálků vody. Nechte vařit 5 až 10 minut a sceďte. Denně vypijte dva – tři šálky teplého čaje.

Bylinný čaj na klidný spánek

Opium je prudce jedovaté a některé jeho alkaloidy, vyvolávající navíc příjemné pocity, jsou silně návykové a jejich užívání vede téměř vždy k těžkým formám psychických i fyzických závislostí. Jakákoliv manipulace s opiem podléhá přísným ustanovením zákona o omamných a psychotropních látkách.

Mezi nejvíce nebezpečné pak patří silně návykový morfin a z něj nezákonně vyráběný heroin. Mák setý je klasickým příkladem rostliny, tedy léčivé byliny, která v rukou odborníků pomáhá a slouží, avšak její nelegální zneužití může mít a na svědomí již má tisíce lidských životů.

Recept na čaj z makovic i květu Vlčího máku

  • 1 polévková lžíce kvalitně usušené drcené Máku vlčího
  • lesní nebo včelí med
  • 0,50 litru vody

V lidovém léčitelství se z Vlčího máku využívá, neboť působí tlumivě na nervová centra ovlivňující dýchací cesty, zejména u dětí: z vlčího máku je možné používat jako expektorans buď samotnou, nebo ve směsi se stejnými díly Proskurníku lékařského, Divizny velkokvěté, Lékořice lysé a slézu ve formě záparu připraveného ze dvou čajových lžiček této čajové směsi na šálek vody.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *