Bylinný čaj

Čaj z Pelyňku pravého na žaludek, čaj na zažívání a střeva

Pelyněk Černobýl je známou a oblíbenu léčivou bylinou k přípravě čaje na zažívání, žaludek a zlepšení trávení.

Pelyněk pravý ( Artemisia absinthium L. ) je vytrvalá hořce aromatická léčivá bylina vyrůstající především v trsech. Původně byl Pelyněk pravý rozšířen v západní Asii, jižní Evropě a severní Africe, avšak dnes se Pelyněk pravý vyskytuje nejen v mírném pásu na celé planetě. Sbírají se asi 30cm dlouhé nezdřevnatělé vrchní části nati Pelyňku pravého se stonky slabšími než 5 mm, a to těsně před rozkvětem, nebo na počátku rozkvětu.

Seřezané vrcholky Pelyňku pravého se zmlazují, takže se nať Pelyňku pravého může sklízet dvakrát, ve vhodných podmínkách i třikrát ročně.

Účinky Pelyňkového čaje

Nať a čerstvé spodní lístky Pelyňku pravého se sbírají od června do srpna za suchého a slunného počasí. V Pelyňku pravém jsou nejcennější obsahové látky, hořčiny, které jsou vylučovány žlaznatými chlupy této léčivé byliny, které se při rose nebo dešti bohužel se zcela smývají. Je tedy nutné Pelyněk pravý sbírat pouze za sucha – za vlhka získaná z Pelyňku pravého, Herba absinthii, by byla zcela bezcenná. z Pelyňku pravého se suší zavěšená ve svazcích nebo ve vrstvách 10 až 15 cm silných ve stínu na dobře větraném místě, přičemž teplota nesmí překročit 40°C. Nesmí se sušit společně s jinými léčivými bylinami které by načichly hořčinami podobně, jako podložky na sušení po odstranění pelyňkové . 

Herba absinthii obsahuje hořčiny, třísloviny a vyjma dalších látek i silice, z nichž nejvýznamnější je silně toxický thujon. Pelyněk pravý patří mezi nejstarší léčivé rostliny a hojně se používal již ve starověku. Využití v likérnictví je dokonce právě díky obsahu thujonu v některých zemích zakázáno.

Bylinný pelyňkový čaj na zažívání

Pelyněk pravý se používal při výrobě žaludečních likérů. Dlouhodobé nebo nadměrné požívání těchto nápojů však vedlo k závažným poruchám nervové soustavy, projevujícím se křečemi, snížením smyslového vnímání až stavy bezvědomí. Přesto je Pelyněk pravý, a tedy čaj z Pelyňku pravého, je-li užíván rozumně, velice účinným prostředkem při trávicích poruchách.

Jednorázová dávka z Pelyňku pravého Herba absinthii však nesmí překročit 1g, denní denní dávka z Pelyňku pravého Herba absinthii pak 3g. Pelyněk pravý a tedy pelyňkový čaj se používá při nechutenství, snížené tvorbě žaludečních šťáv, střevních a žlučníkových kolikách, tedy na žlučník a proti nadýmání a plynatosti. Čaj z Pelyňku pravého se připraví přelitím čajové lžičky vařící vodou a po vychladnutí se pije neslazený. Vhodné je kombinovat Pelyněk pravý se Zeměžlučí hořkou v poměru 3:2. Se stejným efektem lze použít i směs z listů Vachty trojlisté a Puškvorce obecného.

Bylinný pelyňkový čaj na žaludek a podporu trávení a zvýšení chuti k jídlu

Původ rodového jména Pelyňku pravého není zcela jasný; uvádí se, že Pelyněk pravý je pojmenován podle bohyně Artemis, ochránkyně panen, či od řeckého slova Artemis, což znamená zdravý. Druhovým jménem absynthium nazývali rostlinu staří Římané. Pelyněk pravý je někdy zaměňován za hojnější a větší Pelyněk černobýl- Artemisia vulgaris.

Pelyněk černobýl je plevel, který se sbírá jako známá a oblíbená léčivá bylina. Najdeme ho na většině míst  území České republiky, roste téměř všude. V lidovém léčitelství a lékařství se používá při poruchách trávicího ústrojí, při dýchacích potížích nebo při nemocech žlučníku.

Recept na Pelyňkový čaj

  • 0,5 g kvalitně usušené Pelyňku pravého
  • 0,25 litru vařící vody

Herba absinthii obsahuje hořčiny, třísloviny a vyjma dalších látek i silice, z nichž nejvýznamnější je silně toxický thujon. Pelyněk pravý patří mezi nejstarší léčivé rostliny a hojně se používal již ve starověku. Pelyněk pravý a tedy pelyňkový čaj se používá při nechutenství, snížené tvorbě žaludečních šťáv, střevních a žlučníkových kolikách, tedy na žlučník a proti nadýmání a plynatosti. Čaj z Pelyňku pravého se připraví přelitím čajové lžičky Herba absinthii 0,25l vody a po vychladnutí se pije neslazený.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *