Bylinný čaj

Čaj z Lopuchu

Čaj z Lopuchu většího – lopuchový čaj na ledviny – čaj ledvinový i na podporu pocení zejména u chřipkových onemocnění. 

Co je Lopuch?

Lopuch větší Arctium lappa je jedna z největších léčivých bylin naší květeny. Z vřetenovitých kořenů Lopuchu většího vyrůstá větvená až 2 m vysoká lodyha, která prvním rokem vytváří růžici velikých přízemních listů a druhým rokem lodyhu s květy. Listy Lopuchu většího jsou střídavé, vejčité až slabě srdčité, oddáleně zubaté, na rubu šedě plstnaté. Pravděpodobně málokdo si při odstraňování přichycených lopuchových plodenství zvaných lidově „kudlačky“ či „kudlibabky“ uvědomí, že tuto zejména na rumištích velice hojnou léčivou rostlinu používaly jako léčivou bylinu již dávné starověké civilizace.

Ledvinový čaj na odvodnění

Z několika rostoucích druhů v České republice je pro lidové léčitelství nejvýznamnější Lopuch větší. Plodem je černá, ve spodní části poněkud zploštělá a žebrovitá, slabě vrásčitá vejčitá nažka s krátkým chmýrem. Lopuch větší kvete od poloviny června do září. K léčebným účelům nejen v domácím lékařství a léčitelství se na podzim prvého roku nebo na jaře druhého roku před rozkvetením sbírají kořeny, poskytující Radix bardanae. Po vytřídění a odstranění nadzemních částí této léčivé byliny Lopuchu většího se kořeny pečlivě očistí od zbytků hlíny, omyjí se studenou vodou a silnější se mohou rozpůlit; suší se nejlépe umělým teplem do 35°C.

Bylinný lopuchový ledvinový léčivý čaj na odvodnění a ledvinové kameny

Lopuchu většího obsahuje především zásobní polysacharid inulin, kterého je v kořenech neuvěřitelně až 45%. Dále je obsažena silice, hořčiny, sliz, třísloviny, pryskyřice, olej, vitamin C a látky s fytocidním účinkem. V lidovém léčitelství a lidovém lékařství se používá především jako močopudný prostředek při ledvinových chorobách a pro pocení, zevně při otevřených ranách či exantémech.

Horký odvar, tedy čaj z Lopuchu většího připravený z Lopuchu většího z 20 g suchého kořene na sklenici vody, se vypije během dne ve třech přibližně stejných dávkách. V 19. století byl Lopuch větší oblíben a zejména rovněž i lopuchový olej připravený desetidenním louhováním 40g čerstvě rozmělněného lopuchového kořene ve 100g olivového nebo slunečnicového oleje. Tento přípravek z Lopuchu většího se doporučoval  jako masážní prostředek pro posílení vzrůstu vlasů a při nadměrné tvorbě kožního mazu, nebo i k ošetření popálenin.

Léčebné použití Lopuchu většího v domácím lidovém léčitelství a lékařství bylo známo již od starověku, zmiňuje se o něm například již Dioskorides a hojně byl využíván i ve středověku. Používaly se listy i plody, opodstatnění zřejmě mělo i používání šťávy z čerstvých lopuchových kořenů, ve kterých jsou obsaženy nestálé fytocidní látky.

V Japonsku se Lopuch větší pěstuje pod jménem Gobo jako kulturní léčivá rostlina, jako kulturní léčivá bylina. Pražené kořeny Lopuchu většího se přidávají do kávy místo cigorky, mladé listy se přidávají do salátů nebo polévek a jednoleté kořeny se jedí syrové, vařené nebo pečené, dávají se do polévek místo brambor a připravují se z nich rovněž karbanátky. Kořenem Lopuchu většího lze nahradit i mrkev, petržel nebo pastinák.

Kořeny Lopuchu většího jsou obzvlášť bohaté na inulin

Kořeny Lopuchu většího jsou obzvlášť bohaté na inulin – látku, které vděčí za mnoho svých úžasných léčivých účinků. Inulin je potravou pro přátelské bakterie v oblasti tlustého střeva, zejména Lactobacillus biffidus. Posílením populace těchto bakterií se bráníme přemnožení nepřátelských bakterií, které způsobují nepříjemné infekce. Lopuch větší působí proti infekčním průjmovým onemocněním a pozitivně upravuje pravidelnost vyměšování. Důležitou roli může sehrát i při boji se žaludečními vředy. Lopuch větší zlepšuje funkci trávení všeobecně, neboť pozitivně stimuluje činnost jater a žlučníku.

Recept na čaj ledvinový z Lopuchu většího

  • 1 polévková lžíce kvalitně usušeného drceného kořene Lopuchu většího
  • lesní nebo včelí med
  • 0,50 litru vody

V lidovém léčitelství a lidovém lékařství se používá především jako močopudný prostředek při ledvinových chorobách a pro pocení, zevně při otevřených ranách či exantémech. Lopuch větší působí proti infekčním průjmovým onemocněním a pozitivně upravuje pravidelnost vyměšování a důležitou roli hraje i při uzdravení žaludečních vředů.

Bylinný čaj z Lopuchu většího, tedy z kořene Lopuchu většího připravíme povařením usušené v půl litru vody přibližně 5 minut a výslednou směs necháme hodinu ustát. Po scezení pijeme ve třech dávkách v průběhu dne – nepopíjíme tedy průběžně, ale 3x za den ve dvou či třech doušcích.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *