podběl
Bylinný čaj

Čaj Podběl lékařský

Čaj z Podběle lékařského – Podběl lékařský a podbělový čaj na kašel, na čaj na průdušky – průduškový čaj na odkašlávání, vykašlávání hlenu, proti zánětům, na průjem u dětí a zvýšení srážlivosti krve – Podběl lékařský a podbělový čaj na chrapot a léčbu průdušek.

Podběl lékařský – bylina Podběl lékařský byl zejména ve středověku hojně používanou léčivou rostlinou a používal se především při onemocněních plic, kašli, chrapotu, zánětech průdušek, astmatu a jako prostředek usnadňující odkašlávání. V České republice patří Podběl lékařský mezi první posly jara. Podběl lékařský se vyskytuje v celé Evropě, v severní Africe a v Asii; je velmi hojný od nížin do hor jako plevelná rostlina, především na hlinitých půdách. Sbírají se jednak úbory Podběle lékařského, které poskytují květní Flos farfarae a jednak listovou Folium farfare.

Účinky Podbělu

Úbory Podběle lékařského se za suchého počasí v březnu a dubnu buď odstřihují nebo trhají pomocí česacích hřebenů, jaké se používají při sběru Heřmánku pravého. Květy Podběle lékařského nesmí mít stonky delší než 1 cm a nesmí se sbírat odkvétající nebo vadnoucí stonky delší než 1 cm. Rovněž tak zásadně nesbíráme vadnoucí nebo odkvétající úbory Podběle lékařského, které by se rozpadávaly a dozrávaly by v nich nažky.

Suší se nejlépe uměle, rozprostřené v tenké vrstvě a teplota při sušení nesmí překročit 40°C. Sušená si musí uchovat původní barvu, je bez pachu a má slizovitou, slabě hořkou chuť. Kvalitní získávaná z Podběle lékařského nemá obsahovat překvetlé, ztmavlé a rozpadlé úbory či úbory se stonky delšími než 1 cm.

Podběl lékařský zajímavosti

Listy Podběle lékařského se sbírají od konce května do konce července. Sbírají se pouze zdravé podbělové listy i s řapíky, nenapadené rzí nebo jinými škůdci. Vzhledem k tomu, že zejména řapíky obsahují hodně vody, je výhodnější rychlé sušení umělým teplem, aby listy Podběle lékařského nezčernaly; teplota sušení Podběle lékařského nesmí překročit 35°C, aby se nesnížil obsah těkavých látek. Listy Podběle lékařského je nutné rozprostřít do tenké vrstvy tak, aby se nepřekrývaly. Květní i listovou uchováváme v dobře uzavřených nádobách a chráníme před zvlhnutím a zápachem a rovněž je ji potřeba chránit před zplesnivěním pravidelnými kontrolami.

Podběl lékařský byl ve středověku, a zůstává dodnes, oblíbenou a hojně používanou léčivou rostlinou k přípravě bylinného podbělového čaje na zahleněné průdušky a na černý suchý dávivý kašel u dětí. Čaj z Podběle lékařského se používá především při onemocněních plic, kašli, chrapotu, zánětech průdušek, astmatu a jako prostředek usnadňující odkašlávání hlenu, tedy na zahleněné průdušky a k léčbě nachlazení.

Bylinný podbělový čaj na suchý dávivý kašel u dětí i na zahleněné průdušky

Obě získávané z Podběle lékařského, tedy Flos farfarae a Folium farfare obsahují především sliz a třísloviny, které určují jejich hlavní použití jako pomocný lék při chorobách dýchacích cest, na záněty ústní dutiny, nosohltanu, bronchitidu, angíny, chrapot a zejména k usnadnění odkašlávání.

Podběl lékařský patří mezi nejstarší a nejoblíbenější léčivé byliny. Byl znám již antickým lékařům, od nichž pochází i latinský rodový název Tussilago ( tussis = kašel, ago = odháním ) vyjadřující jeho příznivý účinek na tišení kašle, na usnadnění odkašlávání, na dusivý, dávivý, černý i dráždivý kašel zejména u dětí, neboť na sliznici vytváří ochranný slizový povlak. Druhové jméno fartara je odvozeno od moučnatě bělavého zbarvení spodních listů. získávaná z Podběle lékařského se používá jako mírný močopudný a protiprůjmový prostředek, zevně se využívají jeho protizánětlivé účinky k obkladům při zánětech žil, artritidách a pro urychlení hojení.

Listy Podběle lékařského lze velmi snadno zaměnit za listy různých druhů devětsilu, které rostou na podobných místech, ale jsou zpravidla mnohem větší.

Recept na podbělový čaj

  • 1 čajová lžička kvalitně usušeného Podběle lékařského
  • 0,25 l litru vody
  • včelí, pampeliškový nebo lesní med

Podběl lékařský se používá  především při onemocněních plic, kašli, chrapotu, zánětech průdušek, astmatu a jako prostředek usnadňující odkašlávání hlenu na zahleněné průdušky a tedy samozřejmě i k léčbě nachlazení. Léčivý bylinný čaj Podběle lékařského připravíme vložením jedné čajové lžičky do 0,25 litru vody a následně necháme přejít varem. Necedíme a necháme přibližně 30 minut odstát. Po scezení můžeme přisladit medem a podáváme v malých dávkách v průběhu celého dne.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *