Bylinný čaj

Čaj Plicník lékařský

Plicník lékařský – čaj z Plicníku lékařského, tedy plicníkový čaj na černý kašel, tedy kašel dávivý u dětí, čaj na kašel suchý, čaj na kašel dávivý, čaj s pozitivními účinky na chrapot i léčbu kašle.

Plicník lékařský, ( Pulmonaria officinalis L. ) léčivá bylina rozšířena téměř po celé Evropě ve stinných listnatých lesích. Plicník lékařský se vyskytuje ve dvou blízce příbuzných druzích, považovaných původně za formy jednoho a téhož druhu. 

Tato oblíbená léčivka Pulmonaria officinalis kvete v dubnu a květnu, na teplejších místech naší republiky ji můžeme spatřit již koncem března. Plicník lékařský byl ve středověku hojně používanou léčivou rostlinou a používal se především při onemocněních plic, kašli, chrapotu, zánětech průdušek, astmatu a jako prostředek usnadňující odkašlávání.

Plicníkový léčivý bylinný čaj na chrapot u dětí

Sbírá se nať Plicníku lékařského, která poskytuje i dnes značně oblíbenou a hojně používanou Herba pulmonariae; někdy se sbírají pouze listy plicníku. V dubnu a květnu se u země odstřihuje nebo seřezává kvetoucí nať Plicníku lékařského, která se nesmí pomačkat a ihned po směru se suší ve stínu na dobře větratelných místech v tenkých vrstvách buď přirozeným teplem nebo uměle při teplotě do 40°C.

Při sušení lze získávanou z Plicníku lékařského Herba pulmonariae převracet, aby sušení probíhalo rychle a si zachovala původní zbarvení. Při pomalém sušení z Plicníku lékařského, Herba pulmonariae, zčerná a její pozitivní účinky na lidský organismus  se podstatně sníží. Správně usušená je světle zelené barvy, bez pachu a má slizovitou chuť a je nutné ji uchovávat v dobře uzavíratelných nádobách. Zvláštností květů Plicníku lékařského je, že během rozkvětu mění svou barvu. Při rozkvétání jsou květy plicníku ohnivě červené, postupně přecházejí do modrofialové barvy až se zfialoví zcela, čímž lze dobře odhadnout, jak dlouho rostlina kvete.

Plicník lékařský byl ve středověku a zůstává dodnes oblíbenou a hojně používanou léčivou rostlinou k přípravě léčivého bylinného plicníkového čaje na zahleněné průdušky a na černý suchý dávivý kašel u dětí. Čaj z Plicníku lékařského používal se především při onemocněních plic, kašli, chrapotu, zánětech průdušek, astmatu a jako prostředek usnadňující odkašlávání hlenu, tedy na zahleněné průdušky a k léčbě nachlazení. Příznivý účinek získávané z Plicníku lékařského, Herba pulmonariae, se přičítá saponinům, ochrannému účinku slizů a rovněž tak i protizánětlivému a dezinfekčnímu účinku tříslovin.

Mimoto má také slabý močopudný účinek, Plicník lékařský působí protizánětlivě, svíravě a zvyšuje srážlivost krve. Plicník lékařský se samozřejmě používal a používá také ve směsích s jinými bylinami, rostlinami které užíváme i ve formě čaje na podporu zdraví nebo při nemocech, například tedy s Jitrocelem kopinatým, Přesličkou rolní, Podbělem lékařským či Fenyklem obecným.

Bylinný plicníkový čaj na zvýšení krevní srážlivosti i na zahleněné průdušky

K zevnímu použití se připravuje zápar nebo odvar z dvojnásobného množství než při užitím vnitřním. Plicník lékařský slouží rovněž k omývání hnisajících či silně krvácejících ran a ke koupelím při hemeroidech. Ve všech těchto případech se uplatňuje především jeho protizánětlivý účinek. Plicník lékařský se výborně uplatňuje i při poškození sliznice střeva a žaludku po požití koncentrovaného alkoholu a horkých jídel nebo nápojů, chemikálií, nadměrného množství léčiv či jiných nejedlých látek.

Účinným způsobem úlevy od různých nemocí plic a průdušek je inhalace, která je často účinnější než pití bylinkového čaje. V každé takovéto inhalační  směsi tvoří Plicník lékařský jednu z hlavních složek. V Plicníku lékařském se bohužel nacházejí některé karcinogenní látky, a proto je nutné jej užívat jen krátkodobě během potřeby a zbytečně nezvyšovat dávkování. Držíme-li se těchto rad, Plicník lékařský přináší úlevu při onemocnění horních i dolních cest dýchacích. V Anglii jsou mladé listy oblíbenou přísadou do různých jarních salátů a přidávají se také do polévek.

Recept na plicníkový čaj

  • 1 polévková lžíce kvalitně usušeného Plicníku lékařského
  • 0,5 l litru vody
  • včelí, pampeliškový nebo lesní med

Plicník lékařský se používá především při onemocněních plic, kašli, chrapotu, zánětech průdušek, astmatu a jako prostředek usnadňující odkašlávání hlenu na zahleněné průdušky a tedy samozřejmě i k úlevě při nachlazení. Příznivý účinek z Plicníku lékařského, Herba pulmonariae, se přičítá saponinům, ochrannému účinku slizů a protizánětlivému a dezinfekčnímu účinku tříslovin.

Bylinný čaj Plicníku lékařského připravíme spařením jedné polévkové lžíce 0,5 litrem vařící vody a následně necháme přibližně hodinu důkladně přikryté louhovat. Po scezení můžeme přisladit medem a podáváme v malých dávkách v průběhu celého dne.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *