hadí kořen větší
Bylinný čaj

Bylinkový čaj na žaludek, žlučník i průjem z Hadího kořene většího

Při sběru léčivé rostliny Hadího kořene většího se můžeme přesvědčit, že český i latinský název Hadího kořene většího jsou nezávisle na sobě přiléhavé s ohledem na vzhled této léčivé bylinky, neboť oddenek je nápadně zkroucený a tvarem se podobá stočenému hadu. Z tohoto důvodu byl hadí kořen větší v dřívějších dobách považován za velice účinný a používal se mimo jiné i jako lék na hadí uštknutí či proti moru. Hadí kořen větší se vyskytuje téměř po celé Evropě přes Sibiř až na Kamčatku, na jihu zasahuje na Kavkaz a do Himálají. Hadí kořen větší patří mezi prastaré léčivé byliny a byl i ve formě čaje používán jako léčivo po tisíciletí.

Čaj z Hadího kořene většího na žaludek jako žaludeční čaj i jako čaj na průjem a jeho léčbu.

Bylinný čaj z Hadího kořene většího využití

V září a říjnu se sbírají oddenky i za účelem přípravy léčivého bylinného čaje z Hadího kořene většího starších rostlin, které se dobře očistí, zbaví nadzemních částí, opláchnou ve vodě; silnější se případně rozřežou a suší se ve slabé vrstvě nejlépe umělým teplem do 60°C. Kvalitně usušená z Hadího kořene většího Radix bistortae je bez pachu silně svíravé a trpké chuti. Obsah škrobu, jehož bývá v oddenku až 30% je z léčebného hlediska velmi významný spolu s bílkovinami, bistortovou červení, emodinem, šťavelanem vápenatým či vitaminem C.

z Hadího kořene většího ve formě přípravy bylinného čaje z Hadího kořene většího lze použít především jako čaj proti průjmům, jako protizánětlivý bylinný čaj a zejména jako bylinný čaj jako stahující prostředek při různých druzích krvácení trávicího traktu, menstruačním krvácení, hemeroidech. Zevně se Hadí kořen větší používá k obkladům a do koupelí při popáleninách, mokvavých vyrážkách a jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, zejména zánětech mandlí.

Čaj z bylinky Hadího kořene většího se často používá jako prostředek k utlumení krvácení dásní ve formě kloktadla. Nejčastěji Hadí kořen větší se používá ve formě odvaru, tedy léčivého bylinného čaje, k jehož přípravě se doporučuje jednu až dvě čajové lžičky řezaného oddenku vařit asi 10 minut v šálku vody. V lidovém léčitelství se někdy používá i jako práškovaná na špičku nože 3x denně. z Hadího kořene většího je veskrze neškodná a při běžných dávkách ji lze používat i delší dobu.

V lidovém léčitelství se používá někdy i nať Hadího kořenu většího. Nať Hadího kořene většího se sbírá během června, kdy má nejvyšší obsah kyseliny křemičité, která se uplatňuje zejména při léčbě ledvinových kamenů, má výrazný pozitivní vliv při revmatismu.

Bylinný čaj z Hadího kořene většího má výrazný účinek proti průjmu

z Hadího kořene většího ve formě přípravy bylinného čaje z Hadího kořene většího lze použít především jako čaj proti průjmům, jako protizánětlivý bylinný čaj a zejména jako bylinný čaj jako stahující prostředek při různých druzích krvácení trávicího traktu, menstruačním krvácení, hemeroidech.

Zevní užití Hadího kořene většího

Zevně se Hadí kořen větší používá k obkladům a do koupelí při popáleninách, mokvavých vyrážkách a jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, zejména zánětech mandlí.

Recept na čaj z Hadího kořene většího

  • 2 čajové lžičky řezané z Hadího kořene většího
  • 0,25 l vařící vody
  • lesní nebo včelí med

Připravit domácí bylinný čaj z Hadího kořene většího není žádnou složitou záležitostí. Připravenou kvalitně usušenou Hadího kořene většího vložíme do 1/4 l vody, uvedeme k varu a při teplotě 100°C udržujeme zhruba 10 minut. Po scezení přes čisté plátýnko necháme vychladnout do pokojové teploty, dle chuti dosladíme lesním nebo včelím medem a podáváme.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *